beyazıt

Author(s): 

"HAYIR diyenleri gözaltına alıyor, ihraç ediyor, baskı uyguluyorsunuz! Her gün terörist, bölücü, şucu bucu diye hakaret edip bağır bağır bağırıyorsunuz! Kendinizi dev aynasında görüyor ya da öyle gösteriyorsunuz! Ama hakkın ve haklının karşısında her geçen gün küçülüyor, küçülüyor, küçülüyorsunuz! Ve kaybedeceksiniz. Çünkü fabrikalardan üniversitelere, Cebeciden Beyazıta halkın yüreğindeki hürriyet sevdası gün geçtikçe büyüyor, büyüyor, büyüyor. Safları sıklaştırın çocuklar! Kazanacağız!"

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ülkede hızlanan adımlarla bir istibdad rejimi inşa edilirken, tarihi mücadelelerle dolu İstanbul Üniversitesi yine mücadele ve direnişle öne çıkıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

3 Kasım Perşembe günü İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, SES Aksaray Şubesi, Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, İstanbul Tabip Odası, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği’nin çağrısıyla, Beyazıt’ta KHK ile işten atılan akademisyenler için bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversitesi aylardır, seçilmemiş rektörün koordinatörlüğünde, idare, polis, tekfirci-mezhepçi çeteler ve özel güvenlik işbirliğ

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversitesi’nde bir araya gelen öğrenciler, Denizlerin idamını engellemek için gerçekleştirdikleri eylemde hayatlarını kaybeden

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

1981 yılında,  darbe hükümeti tarafından üniversiteleri kontrol altına almak için kurdurulan YÖK, o günden beri her yıl 6 Kasım günü tüm

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bir süre önce Dicle Üniversitesi’nde yaşanan Hizbulkontra saldırısının ardından, yaklaşık bir haftadır, İstanbul Üniversitesi’nde Müslüman Gençlik ve İBDA-C gibi İslamcı grupların saldırıları nedeniyle artan olaylar 16 Nisan Salı günü had safhaya ulaştı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi’nde Hizbullah militanları yurtsever öğrencilere saldırmıştı. İstanbul Üniversitesi’nde ise önceki gün Dicle Üniversitesine destek için asılan afişlere ve açılan masaya Hizbullah yanlısı Müslüman Gençler grubu saldırdı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

16 Mart 1978 günü İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden toplu çıkış yapan devrimci öğrencilerin üzerine atılan bomba sonucunda 7 devrimcinin devlet himayesindeki faşistlerce katledilmesi, 15 Mart günü DAF, Devrimci Gençlik, Ekim Gençliği, DÖB, Kaldıraç, ÖEP, SDH ve TÜM İGD’nin örgütlediği, Devrimci İşçi Partili öğrencilerin de destek verdiği eylemle bir kez daha lanetlendi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi iken öldürülen Önder Babat 4 Mart Pazartesi günü üniversite öğrencileri tarafından anıldı.

Burjuva medyada ilk olarak kafasına taş düştüğü söylendi. Bu yalan tutmayınca, serseri bir kurşunun Önder’e isabet ettiği iddia edildi. Egemen kaynaklardan yayılan bilgi kirliliği gerçekliği örtemedi. Bugün artık herkes tarafından Önder Babat’ın politik bir cinayet sonucu, devlet tarafından öldürülüğü bilinmektedir.

İ.Ü. Merkez Kampüs’teki Havuzlu bahçede “Önder Babat Ölümsüzdür, Katil Devlet Hesap Verecek” pankartının arkasında toplanan öğrenciler Hukuk Fakültesi koridorundan geçerek İstanbul Üniversitesi kapısına yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık “Önder Babat Ölümsüzdür”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganları atıldı. Ardından yapılan basın açıklamasında, Önder’in devlet eliyle katledilmesinin ne ilk ne de son olduğuna, 16 Mart Beyazıt katliamından Ege üniversitesi öğrencisi Ali Serkan Eroğlu’nun planlı bir şekilde öldürülmesine, Muğla Üniversitesi öğrencisi Şerzan Kurt dahil bugüne kadar birçok öğrencinin katledilmesinin aynı hedeflerle yapıldığına ve bu hedefin de devrimci öğrencilerin mücadelesini üniversitelerden temizlemeye çalışmak olduğuna değinildi.

Basın açıklamasında şunlara yer verildi;

“Bugün okulda özellikle sivil ve resmi polis baskısının giderek arttığına, buna bir de özel güvenlik terörünün eklendiğini unutmamak gerekir. Neredeyse öğrenci gençlerin her hareketi, söz konusu güçler tarafından denetlenmekte ve baskı altına alınmaktadır. Polis ve özel güvenlik raporlarına dayanarak okuldan atmalara ve soruşturma açılmasına ve soruşturma sayısının her geçen gün artmasına zaten tanığız. Öğrencilerin demokratik talepler etrafında şekillenen protestoları sonucunda ya da salt basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle soruşturmalar açılıyor. Bu durum Türkiye’de muhalefeti zapt-u rapt altına almaya çalışan uygulamaların öğrenci gençlik üzerindeki yansımasından başka birşey değildir... Dün okullarda siyaset engellenmeyecek şeklinde açıklama yapanlar bugün ODTÜ’de yaşananları ise terörizm olarak tanımlıyor ve hedef haline getirmeye çalışıyor...

Onlar, dünden bugüne uzanan mücadele geleneğinde yaratılan değerlerin savunucusuydu. Onları yok etmek isteyenlerin bir hedefi de bu değerlere kast etmekti. Bir dava uğruna mücadele etmenin gereksiz, bedel ödemenin anlamsız sayıldığı günümüz koşullarında onlar hepimiz için devrimci değerlerimizin teminatı oldu...

Ne katlederek, ne tutuklayarak ne çıkardığınız yasalarla devrimci mücadeleyi engelleyemezsiniz. Dün olduğu gibi bu kavga yarın da sürecektir.”

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

beyazıt beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Kampanya Banner

Gençlik Bültenleri

Trotskiy 75 yıl