bedelli askerlik

Author(s): 

Dağlıca’da ve başka çatışmalarda vurulup ölen askerlerin baba mesleklerini açıklayın! Açıklayın ki işçi sınıfı ve köylüler görsün, kimin savaşında kimin oğlu ölüyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hakan Fidan’ın MİT müsteşarlığından 7 Şubat 2012’nin tam üçüncü yıldönümünde istifa etmesi, önce yaygın olarak Tayyip Erdoğan’ın Davutoğl

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

HDP’li kardeşlerimiz başta olmak üzere, sosyalist hareketin tamamı bu konuda pasifist/barışçı bir aymazlık içinde. Askerliği ve savaşı kendilerinin dışında yalıtık bir olgu olarak değerlendiriyorlar. Kafasını kuma gömen devekuşları gibi kendileri askere gitmezse sorunun da ortadan kaybolacağını zannediyorlar. Yanılıyorlar ve böylece son derece gerici bir proje olan ordunun profesyonelleştirilmesine yedekleniyorlar. Belki de daha büyük ve kanlı savaşların yolunu iyi niyet taşlarıyla döşüyorlar. Pek çok yerde bu yedeklenmenin gerekçesinin vicdani ret savunusu olması çok acı. Çünkü yüz binlerce askerin ve ailelerinin vicdanlarını yok sayıyorlar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bedelli askerlik açıklanır açıklanmaz tüm ülke bir anda kendisini askerlik tartışması içinde buldu. Bu tartışma içinde DİP olarak derhal tavır aldık. Bu yasayı “Ya paranı ya canını” yasası olarak tarif ettik. Bedel ödeyerek askerden muaf olmanın, bedel karşılığında askerlik yapmanın yani profesyonel ordunun bir adımı olduğunu savunduk ve açıkça bu girişime karşı çıktık.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Askere gitmek… Ölmek ve öldürmekle anılan bir kurumun parçası olmak nasıl olur da haksız yere insanların ölmesine engel olmanın bir yolu olabilir?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bedelli askerlik tartışmalarının ortasında oğlunun bedelli askerlikten yararlanmayacağını açıklayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, oğlunun 1983 doğumlu olduğu ve zaten yasadan yararlanamayacağı ortaya çıkınca zor durumda kaldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

DİP’in tutumu, her türlü savaşa, şiddete ve dolayısıyla da orduya karşı çıkan pasifizmden ve günümüzde profesyonel orduyu savunan liberalizmden kesin bir şekilde ayrılıyor. Zorunlu askerliğin kaldırılmasını savunanlar, açıkça söylemeseler de profesyonel orduyu savunmuş oluyorlar ve sosyalizmin metotlarını burjuva demokratlığına kurban ediyorlar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Haksız yere insanların ölmemesi için bedelli askerliği reddediyorum. Doktora tezimi bitirir bitirmez diğer canlarla birlikte askere alınacağım. O zamana kadar Türkiye’nin Ortadoğu’da haksız tarafta savaşlara katılmasına karşı mücadeleye devam edeceğim, Suriye’de olası bir savaşa karşı, Malatya’daki füze kalkanına karşı sokaklarda olacağım. Kürt sorununun siyasi çözümünü savunmaya devam edeceğim ve askere tüm bu fikirlerimi koruyarak gideceğim. Hiçbir koşulda bu fikirlerimden ve bu fikirlerimi açıklamaktan da vazgeçmeyeceğim!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Araştırma Görevlisi ve Devrimci İşçi Partisi üyesi yoldaşımız Levent Dölek 24 Kasım (bugün) 17:50'de TV8'de Gökmen Karadağ'ın sunduğu Haberaktif programına konuk olacak
Levent Dölek "Ya paranı ya canını yasası"nı ve profesyonel orduyu reddedecek.

Gerçek'i paylaş:

“Bedelli askerlik yasası”nın Türkiye gibi işsizliğin ve gelir dağılımdaki uçurumun kronikleştiği, savaşın can almaya devam ettiği, çatışmanın uzağında askerliğini yapanların ise canının çıkartıldığı bir ülkede taşıdığı anlam son derece açıktır. Devlet bu yasayla 30 yaşını doldurmuş kişilere 30 bin Lira karşılığında askerlikten muaf tutarak “ya paranı ya canını” demiştir.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

bedelli askerlik beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri