bayram

Yasaklanmış meydanlarda ve baskı altında kutlandığı müddetçe Türkiye'nin tüm işçi, emekçi ve ezilenleri için bu bayramın adı Newroz olmaya devam edecektir. Newroz ve Nevruz, Türk ve Kürt eşit olduğunda birbirine kavuşacaktır. Devlet merasimlerinin yerini, eşit ve özgür halkların birlik ve kardeşlik şöleni aldığında Newroz ve Nevruz tüm halkların ortak bayramı olacaktır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İzmir Atatürk Organize Sanayi bölgesinde bulunan Senkromeç işçileri fabrika önünde eylem yaptı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Durum açıktır. Türkiye burjuvazisi, işçi sınıfının 1 Mayıs mücadelesini bastıramayacağını anlamıştır. Şimdi, sendika bürokrasisinin bir bölümünün de desteğiyle, onu düzenin bir parçası haline getirmeye çalışıyor. 1 Mayıs, aynen 8 Mart ve Newroz için yıllardır yapılmaya çalışıldığı gibi, sahiplerinden çalınarak düzene mal edilmeye çalışılıyor.

Hayır, 1 Mayıs "birlik ve beraberlik içinde" kutlanacak bir bayram değildir. Hayır, siz emekçi değilsiniz. 1 Mayıs, 12 Eylül cuntasının işçi sınıfı hareketini ezmesini ve sınıfın kazanımlarını gaspetmesini alkışlamış olan TÜSİAD'a karşıdır. Burada "taraf" vardır! 1 Mayıs, burjuvazinin uluslara bölünmüş gibi sunduğu dünyayı, sınıflara dayalı biçimde yeniden böler. 1 Mayıs, milli bayram değildir, enternasyonalist bir gündür. 1 Mayıs değil "milli bayram", bayram bile değildir, bir mücadele günüdür. Her kim, sol adına konuşur ve burjuvazinin bu yeni 1 Mayıs taktiğine karşı çıkmaz, o burjuvazinin yanında yer alıyor demektir.

 

Gerçek'i paylaş:
bayram beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri