Balkanlar

Author(s): 

Balkanların emperyalizmin bakış açısından kara koyunu Sırbistan’da işçi sınıfı kıpırdanıyor. Sırbistan, Balkanlar’da büyük mücadele gelenekleri olan bir ülke. Emperyalizmin hazzetmediği bir halk. Bu bakımdan Fiat Chrysler fabrikası grevi sembolik. 1999’da NATO Kosova savaşında Yugoslavya’yı bombalarken, o zaman bütünüyle devletin elinde olan Zastava fabrikasının işçileri şöyle bir açıklama yapmıştı: “Devlet bize iyi koşullar sağlamıyor, ama bir emperyalist güç bize saldırıyorsa biz ona karşı direniriz.” Zastava işçilerinin direnişi örnek olmuştu. İşte Fiat Chrysler, tam da o fabrikanın yeni sahibi!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

3. Avrupa-Akdeniz Konferansı'nın ikinci günü Avrupa, Ortadoğu ve Balkanlar üzerine sunumlar ve tartışmalarla geçti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

NATO’nun eski Yugoslavya’ya açtığı savaş sırasında NATO’ya karşı kurulmuş olan Kristiyan Rakovski Balkan Sosyalist Merkezi, nispeten hareketsiz bir dönemin ardından Balkan halklarının kendilerini devrimci sınıf mücadelesinin içinde bulmasıyla tekrar güçlü bir şekilde harekete geçmektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Balkanların orta yerinde ayağa kalkmışlar, isyan etmişler, “Devrim!” diye sloganlar atarak mücadeleye girişmişler. Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da bütün ülkenin Başkanlık kurulunun binasını ve yerel kantonun binasını ateşe vermişler. Tuzla’da kanton binasının içini dışına çıkartmışlar. Altı gündür ayaklanmayı sürdürüyorlar, durmak bilmiyorlar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Üçüncü Büyük Depresyonunson kurbanı Bulgaristan hükümeti oldu. Komşumuz Bulgaristan’da 12 Şubat’ta elektrik fiyatlarındaki artışlara karşı başkent Sofya’da başlayıp diğer şehirlere yayılan protesto eylemlerinden bir hafta sonra hükümet istifa etmek zorunda kaldı. İstifanın ardından da durulmayan ülke, şu anda tam bir siyasi kriz içinde.

Gerçek'i paylaş:
Balkanlar beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri