AYM

Author(s): 

En son çıkartılan 135 maddelik KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile bir kez daha görüldüğü gibi Türkiye’de meclis fiilen feshedilmiştir. TBMM’nin televizyondaki herhangi bir tartışma programından daha fazla hükmü kalmamıştır. Yine son KHK’lar göstermiştir ki Türkiye’de Anayasa fiilen askıdadır. Çıkarılan KHK’lar OHAL’le ilgisi olmayan konuları düzenlemekte, meclisin yetkilerine tecavüz etmekte, taşeron düzenlemesinde olduğu gibi vatandaşa şantaj yapmakta, kurumları kapatmakta ve yürütme eliyle yargıyı yeniden yapılandırmaktadır. İşte bu şartlar altında düzen içi seçenekler hiçbir başarı ve gelecek vaat edemez.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Referanduma OHAL koşullarında gidiliyor. Bunun referandumun demokratik bir oylama olmasını ciddi biçimde sarsacağı ortada. Erdoğan ve AKP cephesinden bu kaygıları gidermek bir yana daha da kuvvetlendiren açıklamalar geliyor. Erdoğan, “referanduma OHAL ile gidilmesi çok daha rahat bir zemin hazırlayabilir” sözleriyle OHAL'in ucu açık şekilde devam edeceğini belirtirken, bir başka dikkat çekici açıklama da Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan geldi. Recep Akdağ, OHAL'in demokrasiyi ayakta tutmak ve herkesin özgür iradesiyle oy kullanmasını sağlamak için bir teminat olduğunu iddia etti. Numan Kurtulmuş ise herkesin istediği kampanyayı yapmasının güvencesinin kendileri olduğunu söyledi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sibel Özbudun adeta bir hukuk dersi niteliğindeki savunmasında; ünlü yazar/aydın Edward Said’in Filistin’de İsrail askerlerine taş atma eyleminden Anayasa Mahkemesi kararlarına, 12 Eylül uygulamalarından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına, düşünce ve ifade özgürlüğü ile ilgili ulusal ve evrensel düzeyde yapılmış olan güncel istatiski veri ve çalışmalara kadar verdiği çarpıcı örneklerle hakkındaki bütün iddiaları bir bir çürüttü.

Gerçek'i paylaş:

TSK için tehdit, mesela IŞİD değil. TSK için tehdit, “renkli değişim ve mevsim devrimleri”. İlki Ukrayna tipi gibi şeyler, ikincisi onunla özdeşleştirilen “Arap baharı” olarak anılan devrimler! Türkiye’de buna benzer ne oldu, ne olabilir? Türk Silahlı Kuvvetleri, günümüzde ana tehdit olarak geçtiğimiz yaz yaşadığımız isyanı görmektedir!

Gerçek'i paylaş:
AYM beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri