Avro

Author(s): 

Manisa’da çalışan bir metal işçisiyim. Ekonomik krizin iyice kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde Türkiye’de işçi olmak her zamankinden daha da zor olmak üzere. Çünkü patronların neden olduğu ekonomik krizin faturası biz işçilere çıkarılmak istenecek.

Benim çalıştığım metal fabrikasından şimdiden 8-10 yılın üzerinde olan ve maaşları bizlerden sadece biraz fazla olan işçiler, patronun ve yönetimin farklı baskıları ile işten çıkarılmaya başlandı bile. Yönetimle arası iyi olmayan eski işçiler fabrikadan gönderilerek maaşlarımız asgari ücret seviyesinde sabitlenmek isteniyor. Hem de deneyimli işçiler işten çıkarılarak fabrikadaki sendikal örgütlenmemiz tamamen dağıtılmak isteniyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kapitalist ekonomi karmakarışık bir iştir vesselam! Şimdi bir düşünün: Dolar yükselip duruyor ya, işçi emekçi aileleri ne düşünüyor, ne yapıyor dersiniz? Eskiden dedelerimiz ninelerimiz üç-beş kuruşluk tasarrufunu yastık altında saklarmış. Hırsız kapmasın diye. Şimdi âdetler değişti, azıcık bir tasarrufumuz varsa hırsıza teslim ediyoruz! Daha doğrusu modern tefeciye. Yani bankaya. Bazen de bankada hizmetli olarak çalışan bir yakınımızın ya da mahalle kahvesinde komşumuzun kulağımıza fısıldadığı haberden etkileniyoruz, birkaç yüz dolar alıp kenara koyuyoruz. Sonra dolar yükseliyor, ama ne yükseliş. Seviniyoruz, iyi ki dolar aldım diye. Bir bozdursam, bin liram oldu bin beş yüz diyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dolar yine yükselişe geçtiği gibi doları nispeten düşük seviyelerden kimlerin topladığı ve günler içinde milyarlarca vurgun vurmuş olduğu da ciddi bir tartışma konusu. Dolar bozdurma kampanyasının nasıl büyük bir yalan olduğu Merkez Bankası'nın haftalık verilerinin açıklanmasıyla ortaya çıktı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Solda bazı dostlarımızca “umudun ve çözümün partisi” olarak nitelenen Syriza, Yunanistan’ı çok değil beş ay içinde iflasın eşiğine getirdi. 25 Ocak’ta seçim zaferi… 25 Haziran’da iflas haberi!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Birincisi 2013'te tam Gezi isyanının patlak verdiği dönemde, ikincisi ise 2014'te Ukrayna krizinin geliştiği dönemde düzenlenen Avrupa-Akdeniz Konferanslarının üçüncüsü önümüzdeki Temmuz ayında Atina'da toplanacak. Aşağıda bu konferansın düzenleyicisi olan Kristiyan Rakovski Balkan Sosyalist Merkezi ile RedMed sitesinin çağrısını sunuyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gerçek gazetesi dünya ekonomik krizini Türkiye solunda en çok vurgulayan yayın organı. Bunu sadece biz söylemiyoruz, akıllı burjuvalar da söylüyor. Ama biz söyleyince abartmış oluyoruz!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sağ kanat Yeni Demokrasi Partisi, 17 Haziran seçimlerinde bir Pirus zaferi kazanarak, seçimi ikinci sıradaki reformist Syriza’nın biraz önünde bitirdi: sağ %30 oranında oy alırken (bu oran tek başına hükümet kurmasına yetmiyor) reformist sol % 27 civarında kaldı (6 Mayıs seçimlerinde % 17 idi). Sağın çok sınırlı kalan ve heyecan yaratmayan “başarısı”, Yeni Demokrasi lehine yürütülen, bütün ulusal ve uluslararası burjuva medyasının yanı sıra İMF ve Lagarde’ın, Merkel’in ve Shäuble’in Almanya’sının, Baroso, Oli Ren ve AB komisyonunun, avro Grubu’nun başkanı Junker'in, hatta Obama’nın kendisinin ve yönetiminin desteklediği, Yunan halkına gözdağı veren devasa bir ulusal ve uluslararası kampanya ile geldi. Memorandum yanlısı partiler (Yeni demokrasi, Pasok ve liberal Demokratik Sol) parlamentoda çoğunluğu sağlayarak (birinci sırada gelen partiye fazladan 50 vekil veren anti-demokratik seçim yasaları da sağ olsun) bir koalisyon hükümeti kurabilecek olsalar da oy verenlerin çoğunluğu memorandum karşıtlarını desteklediler.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Merkozy’nin “teşhis”i şuna benziyor: Avro, bu duruma hareketsizlik dolayısıyla obeziteye yakalandığı için düşmüştür. Dolayısıyla, bundan sonra spor yapmalıdır. Yatakta ölmek üzere yatan bir hasta var. Siz bir daha bu hastalığa yakalanmaması için önlem alıyorsunuz! Kalpten gitmek üzere olan hastaya “tedavi” diye spor öneriyorsunuz!

Gerçek'i paylaş:
Avro beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri