askeri darbe

Referandum sonrasında karşı karşıya olduğumuz tablo sermaye ve emperyalizm tarafından zincire vurulmuş bir Türkiye tablosudur. Referandum sonrasında tecelli etmiş bir milli irade yoktur. Milli iradenin zincire vurulması söz konusudur. Sandıktan siyasi kriz çıkmıştır. Sermaye ve emperyalizm bu krizi kendi çıkarlarını dayatmak için değerlendirmektedir. Erdoğan ve AKP’nin istibdad cephesine de onun karşısındaki burjuva muhalefetine de kendi programını dayatmaktadır.

Erdoğan ve AKP’nin Türkiye’ye dayattığı gelecek Cumhurpatronluğu’dur. Bu gelecekte işçi ve emekçiye hürriyet yoktur, sermayenin ve emperyalizmin çıkarlarına göre dizayn edilmiş bir istibdad vardır. Erdoğan ve AKP’nin karşısındaki burjuva seçenekler de farklı bir gelecek vaat etmiyor. 2019’u bekleyelim, Erdoğan’ın karşısına güçlü bir aday çıkaralım diyenler zincirlenmiş Türkiye’nin başına Abdullah Gül ya da Meral Akşener gibi sermaye ve emperyalizm yanlısı bekçiler dikmenin peşinde. Bu cephe, siyasi kriz derinleşirse NATO’cu bir askeri darbe seçeneğini de hazırda tutuyor. Kendini hayır cephesinin şampiyonu ilan eden CHP ise Erdoğan’ın ve AKP’nin istibdadından daha çok halkın zincirlerini kırmasından korkuyor. Bu gerici seçeneklerden hiçbiri Türkiye’nin emekçi halkına ve ezilenlere eşitlik, adalet ve hürriyet vaat etmiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Büyük bir siyasi olayın doğasını kavramanın, o olaydan dersler çıkarmanın, o olay karşısında siyasi olarak doğru yanıtlar geliştirmenin ö

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Askeri darbeye hayır!
Erdoğan ve AKP’ye en ufak bir destek yok!
Kurtuluş bu mücadelenin yerine sınıf mücadelesini geçirmektedir!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Teknik Üniversitesİnde akademisyen olarak çalışan Celal Şengör, 21 Kasım'da yayınlanan bir röportajında 12 Eylül askeri darbesini ve ardından Diyarbakır'da ve diğer cezaevlerinde yapılan işkenceleri savunan açıklamalar yaptı. Buna karşı İTÜ'de Devrimci İşçi Partili Öğrenciler, bir bildiri hazırlayarak üniversitenin çeşitli yerlerine duvar gazetesi şeklinde astılar. Bu bildiriyi Gerçek sitesi okuyucuları ile paylaşıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

12 Eylül’ün baş aktörü, İstanbul Üniversitesi’nden fahri hukuk doktoru, ünlü ressam, cellat ve işkenceci cunta başı Kenan Evren nihayet sanık sandalyesine oturuyor. Evren yargıç karşısına çıktığında yanında cuntanın Hava Kuvvetleri Komutanlığı kadrosundan üyesi, ünlü Lockheed hırsızı Tahsin Şahinkaya da oturuyor olacak.

Gerçek'i paylaş:
askeri darbe beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri