Anadolu Üniversitesi

Author(s): 

İstanbul, Gazi, Anadolu, Karadeniz Teknik Üniversiteleri başta olmak üzere 13 üniversitenin bölünmesini, bazı fakülteler ve bölümlerin yeni kurulacak üniversitelere bağlanmasını öngören yasa 9 Mayıs günü meclisten geçti. Henüz tasarı halinde iken Beyazıt Meydanı'nda ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde iki buçuk hafta boyunca kitlesel eylemler gerçekleşti. İstanbul Üniversitesi'ndeki mücadele Gazi ve Anadolu üniversitelerine de sıçradı. Doğrudan yasama organına seslenen, yasa tasarısının iptalini isteyen, yapılan yanlıştan geri dönülmesini isteyen üniversite bileşenleri, binlerle ''üniversiteme dokunma'' diyerek bir araya geldi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tüm yurtta olduğu gibi biz de İTÜ öğrencileri olarak istibdada karşı HAYIR sesini yükseltiyoruz. Bütün baskılara rağmen okulda HAYIR koşuları düzenliyor, ardından yapılan forumlarda gelecek mücadelelere dair planlar yapıyoruz. Referandumda sandıktan ne çıkarsa çıksın istibdada karşı mücadelenin 16 Nisan’dan sonra da devam edeceğini vurguluyoruz. Bunlarla da yetinmiyor, İTÜ öğrencileri olarak kampüs sınırlarını aşıyor komşu mahallelerin emekçi halkıyla buluşup HAYIR’ı büyütüyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

686 sayılı KHK ile Eskişehir Anadolu Üniversite’sinden de birçok akademisyen ihraç edilmişti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Anadolu Üniversitesi öğrencileri Newroz için 17 Mart Perşembe günü saat 12.30’da Yunus Emre Kampüsü KYK önünde toplanma çağrısı yaptı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

9 Mart Çarşamba günü, Eğitim-Sen'in çağrısıyla akademisyenler ve öğrenciler saat 12.30'da Anadolu Üniversitesi'nde Eczacılık Fakültesi önünde toplandı. Okulun içinde polis bulunmasının olağan hale gelmiş olmasına, rektörlüğün öğrenciler üzerindeki baskı politikalarına, ÖGB'lerin öğrenci faaliyetlerini şiddet kullanarak engellemesine, okulun akademisyenlere yönelik tehdit ve psikolojik tacizlerine ses çıkarmak için hep bir ağızdan sloganlar atıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Anadolu Üniversitesi'nin yeni döneme başlamasıyla beraber üniversitede afiş asmak isteyen öğrencilere saldırılar da yeniden başladı.

15 Şubat'tan itibaren başlayan saldırılar her geçen gün artmakta. ÖGB'nin rektörlüğün siyaset yasağını göstererek afişleri kaldırmak istemesine direnen öğrenciler ÖGB tarafından darp edildi. 15 Şubat pazartesi günü Edebiyat Fakültesinde gerçekleşen saldırıda bir öğrenci aldığı darbe sonucu bayıldı. 16 Şubat salı günü de ÖGB yine Edebiyat Fakültesinde afiş asmak isteyen öğrencilere saldırdı. 18 Şubat perşembe günü ise ÖGB'nin yanısıra okula giren çevik kuvvet öğrencilere saldırırken fakülte dışında TOMA bekletildi. 22 Şubat pazartesi ise çevik kuvvet ve ÖGB işbirliği öğrencilere gazla saldırarak birçok üniversite öğrencisini yaraladı ve iki üniversite öğrencisini gözaltına aldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

28 Kasım'da öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için Anadolu Üniversitesi öğrencileri, Eğitim-Sen'e üye akademisyenler ve Eskişe

Gerçek'i paylaş:
Anadolu Üniversitesi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri