Alp Gürkan

Author(s): 

Soma katliamının zeminini teknik nedenler değil, sınıf politikaları hazırlamıştır. Soma davasında vicdanları yaralayan, adaletsiz kararlar da aynı şekilde bir hukuk çarpıklığı olarak görülemez, sistemin bir ürünüdür.

Gerçek'i paylaş:

Somalı madencilerin katillerine verilen cezalar, patronlara “siz istediğinizi yapmaya devam edin, biz sizin arkanızdayız” demektir. Bu mahkeme kararı bozulmalıdır. Başta Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin gerçek patronu Alp Gürkan olmak üzere katliamın bütün sorumluları yeniden yargılanmalı ve en ağır cezaları almalıdır.
Başta madenler olmak üzere, fabrikalar, atölyeler, tarlalar işçilerin denetiminde kamulaştırılmadan katliamların, iş cinayetlerinin önüne geçemeyiz. İşletmeler gözlerini para hırsı bürümüş özel sektörün elinde kaldıkça işçiler hayatını kaybetmeye devam edecek. Bunun için bütün işletmeler işçilerin denetimi altında kamulaştırılması, sonra yine işçilerin denetimi altında çalışmaya devam etmesi için mücadele etmeliyiz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Soma katliamının boyutlarını gizlemek için hükümet tam bir sıkı yönetim uyguladı. Ama ne yaparsa yapsın acılı ailelerin, işçilerin öfke dolu çıkışlarla gerçekleri anlatmalarına, bir çok görüntünün yayınlanmasına engel olamadı. Bunlardan birisi katliamda ölen işçilerin çevredeki soğuk hava depolarında bekletilme görüntüsü idi. Acılı insanlar, eşlerini, evlatlarını, kardeşlerini aradı oralarda.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

13 Mayıs 2014’te Türkiye işçi sınıfı tarihteki en büyük iş katliamlarından birinde 301 evladını yitirdi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden fakültesi, öğrenciler tarafından işgal edildi.

Gerçek'i paylaş:
Alp Gürkan beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri