akdeniz

Author(s): 

Kıdem tazminatının fona devredilmesi, Türkiye işçi sınıfı için en büyük yenilgi olur. Önümüzde bu var. Fransa’yı iyi incelemeli, şimdiden örgütlenmeliyiz. Fransa’ya Fransız kalmamalıyız! Sınıf mücadelesi nelere kadir, görüyoruz! Fransa’daki başarıyı Anadolu toprağına taşımalıyız!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yaşamlarını sürdüremez hale geldikleri topraklarından kendilerinden çalınanlarla zenginleşen topraklara göç ederken öldüler. Onları emperyalist kapitalizm katletti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi’nin (DİP) Yunanistan’daki kardeş partisi EEK’in Genel Sekreteri Savas Mihail-Matsas’a faşist parti Altın Şafak tarafından açılmış olan davanın ilk duruşması bugün, 3 Eylül 2013’te Atina’da yapılıyor. DİP’in 28 Ağustos-1 Eylül 2013 tarihleri arasında Küçükkuyu’da düzenlenen “IV: Enternasyonal’in 75. Yıldönümü: Halk İsyanından İşçi Devrimine” Yaz Kampı’nda Savas yoldaşımızla dayanışma için önerilen mesaj, bütün katılımcılarca alkışlarla kabul edilmiş bulunuyor. Aşağıda bu mesajı yayınlıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Güne Levent Dölek’in kendiliğindenlik ve örgüt başlıklı oturumuyla başlandı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Devrimci İşçi Partisi’nin IV. Enternasyonal’in 75.yılı ve Halk İsyanından İşçi Devrimine başlıklı yaz kampı başladı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mısır’da askeri darbe yönetiminin meydanları işgal altında tutan sivil halkı katletmesinin yarattığı tepki daha dinmeden bu sefer Suriye’den yüzlerce, belki de binlerce yetişkin, çocuk ve bebeğin ölülerinin fotoğrafları ve videoları dünyanın ve bölgenin halklarının yüreğine acı saldı. Lübnan’da ardı ardına patlayan bombalar halka dehşet saçıyor. Ortadoğu bir mezbahaya dönüşüyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mısır’da ordu yenişemeyen iki kamp arasındaki dengeden yararlanarak iki tarafı da birbirine karşı oynadı ve Bonapartist bir darbe yaptı! 30 Haziran günü devrim kampının milyonlarıyla sokağa çıkmasına karşılık, yüz binlerle toplanan Mursi taraftarlarının devlet iktidarının bir boyutunu, hükümeti elde tutuyor olması, iki kampın, karşılıklı birbirini yenilgiye uğratamadığı bir pat durumuna girmesi anlamına geliyordu. Ordu, bu durumdan yararlandı: biçimsel olarak bakıldığında devrim kampından yana tavır alarak bir hükümet darbesiyle iktidara yükseldi. Tabii darbe başarıyla gerçekleştirilebilirse.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dünya kapitalizmi ip cambazına döndü. 2008’den beri, “uçurumun eşiğinden dönme” vakaları birbirini izliyor. Bu sefer de üyesi olduğu Avrupa Birliği’nin toplam GSYH’si içinde yüzde 0,2 (yani binde iki) paya sahip olan Kıbrıs’ta yaşananlar, az kaldı dünya sisteminin tepe taklak devrilmesine yol açıyordu.

Olguları çok kısaca hatırlatalım. Avrupa Komisyonu-Avrupa Merkez Bankası-İMF üçlüsünden oluşan Troyka, Mart ortasında Kıbrıs’ı “kurtarma planı”nı açıkladı. Rus kara para aklayıcıları ve finans kapitalinden yüzde 10, Kıbrıs’ın emekçisinden emeklisinden yüzde 7 bir Deli Dumrul vergisi içeriyordu plan. (İkisi arasında sadece üç yüzde puanlık bir fark olduğuna dikkat çekelim!) Kapitalizm bu kriz içinde birçok ülkede kemer sıkma planları uygulamıştı. Bu ise onu aşmış, doğrudan halkın malını yağmalamaya geçmişti! Elbette hak ettiği tepkiyle karşılaştı. Kıbrıs işçisiyle, emeklisiyle, genciyle sokağa çıktı. (Muhtemelen Rus sermayesinin de basıncıyla) Kıbrıs meclisinde paket reddedildi. Daha bir ay önce halkın oyuyla seçilmiş cumhurbaşkanının önerdiği pakete mecliste tek bir olumlu oy çıkmadı! İşte görüyoruz, kapitalizmin yağmacılığına karşı halkın güçlü mücadelesi nasıl da sonuç alabiliyor!

İşin öteki yanı ise minik devletin bu Deli Dumrul vergisinin test alanı haline getirilmesi. Akıllarınca burada halk koyun gibi davranırsa, İtalya’da veya İspanya’da da uygulayacaklar. Tabii, bunun yarattığı bankaya hücum eğilimi, öngörülebilir bir şey olmalıydı. Her Avrupa ülkesinde bankalara güvende bir ilk gedik yarattı bu. Kıbrıs, bankalarını 12 gün boyunca açamadı! Açsa bankalar çökecekti!

Şimdi bir ikinci paket kabul edilmiş durumda. Bu paket, Deli Dumrul vergisini kaldırıyor, ama Kıbrıs’ı sözde kurtarma planı, bir “Kıbrıs’ı batırma planı” haline geliyor. Ülkenin ikinci büyük bankası Laiki kapatılıyor. Bu bankadaki 100 bin doların üstünde mevduat gasp ediliyor! Kıbrıs’a ekonomisi çökmesin diye sermayenin ülkeye giriş çıkışı konusunda kontrol yetkisi veriliyor. Bu demektir ki, Kıbrıs’ta başka ülkelerden farklı bir avro vardır. Kıbrıs avrodan yarı yarıya çıkmıştır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

RedMed internet sitesi, her şeyden önce Akdeniz bölgesinin işçilerine, gençliğine, aydınlarına, kadınlarına, ezilen uluslarına ve tüm mazlumlarına kapitalist ideolojinin yalanlar ve efsaneler ile beslenen boyunduruğundan kurtulma, kendi beyinlerimizle düşünmeye ve her şeye sömürülenlerin ve ezilenlerin gözleri ile bakmaya başlama, böylelikle bu dünyada yanlış olan ne varsa düzeltme ve yeni bir dünya kurma çağrısıdır.

Niçin özel olarak Akdeniz bölgesine sesleniyoruz? Çünkü Akdeniz’in üzerinde bir heyula dolaşıyor, bu devrim heyulasıdır! Bu gözlerimizin önünde ilerleyen bir süreçtir.

www.RedMed.org

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mısır’ın Mübarek’i yerle bir eden ve hayat boyu hapis cezasıyla kafese koyan işçi sınıfının ve devrimcilerinin, Müslüman Kardeşler’in onun yerine getirdiği “stepne”ye mücadele etmeden boyun eğeceğini sananlar yanılıyor!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

akdeniz beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri