adalet

Author(s): 

Üç aydan beri maaş alamadıkları içi

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Toparlayalım. Günümüzün şiddetlenen kriz ve rekabet koşullarında, Avrupa demokrasisi, cumhuriyet, adalet, etik, vicdan gibi “değer”lerden medet ummak, “can yakmayan kapitalizm” aramaya çalışmak liberal ya da ulusalcı, sol aydınların özlemlerinin bir ürünü olabilir, ancak gerçekçi değildir. Asıl çözüm, hem “Batıcı” siyasi kampın kendi peşine takmaya çalıştığı yüzde 50 ile hem de “Reisci” kampın kendi peşine takmaya çalıştığı öteki yüzde 50’nin çoğunluğunun paylaştığı ortak paydaya, yani sömürüye karşı birlikte mücadele etmelerinin koşullarını yaratmaktan geçiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Avcılar Belediyesi’ne bağlı Fen İşleri, temizlik, park-bahçe ve baş şoförlük işlerinde çalışan taşeron işçiler 3 aydır doğru dürüst maaş

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gezi Parkı direnişi ile başlayıp bütün Türkiye’ye yayılan halk isyanındaki ilk şehidimiz Mehmet Ayvalıtaş’ın katilinin “yargılanması”na 2

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

“Katillerin işbirliğinin boyutu, cinayetten çok sonuçlarında gizlidir.” - Dostoyevski-

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bir işyeri düşünün. Bu işyerinde resmen örgütlenmiş bir sendika var. Dolayısıyla, sendikanın işyeri temsilcileri var. Bu temsilciler, işyerinde sendikanın bir faaliyetini üyelere duyurmak için afiş asıyorlar, bildiri dağıtıyorlar. Kulağı yıllardır “teröristler”, “anarşik faaliyet” şu bu, gerici bin bir zırva ile doldurulmuş olduğu besbelli haddini bilmez birtakım güvenlik görevlileri, sendika işyeri temsilcilerini engelliyorlar. Bildiri dağıtılamıyor. Asılmış olan afişler indiriliyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP hükümeti, zenginin vergisini yükseltme konusunda yapılan tartışmalara Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ağzından noktayı koydu. Herkes bir “zengin vergisi” ile züğürt tesellisi buluyordu. Babacan zenginleri daha fazla üzmek istemedi, züğürdün de tesellisini elinden aldı. Mesele vergi kaçaklarını önlemekmiş, dürüstçe vergi ödeyenden daha fazla almak değilmiş. Neden? Babacan şöyle diyor: “Bu kendi kendimizi vurmak olur.” Buyrun buradan yakın! Başbakan Yardımcısı “kendi kendini vurmak”la ne kast etmiş olabilir?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Urfa Cezaevi’nde önce yetişkinler koğuşu, sonra çocuk koğuşu ateşe verildi. İlk gün 13 mahkûm ve tutuklu hayatını yitirdi. İkinci gün, çocuk koğuşundaki mahkûm ve tutuklular çıkarıldıkları cezaevi avlusunda polis ve askerle çatıştı. Şimdilik 12’si devlet güçlerinden olmak üzere 42 yaralıdan söz ediliyor. 28 yaşında bir mahpus da ağır yaralı. Urfa Cezaevi isyanına Antep, Adana ve Ceyhan da katıldı. Her birinde koğuşlarda yangın çıkarıldı. Yangın tek tek cezaevlerinde değil: Türkiye adalet sistemi yanıyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu yargıda hızlanma denen şeyin hak aramanın yoksullar için ortadan kalkması sayesinde gerçekleşeceği, yani bedelini işçi ve emekçilerin ödeyeceği anlamına geliyor. Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu aynı zamanda avukatlık mesleğinin de ticarete dönüşmesine yol açıyor.

Gerçek'i paylaş:
adalet beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri