7 Haziran seçimleri

Author(s): 

7 Haziran seçimlerinde Erdoğan ve AKP’nin uğradığı yenilgi, Gezi sonrası halk isyanı ile 6-12 Ekim serhildanının sandığa tercümesidir.
Türkiye solu bu sonucu çıkaramamıştır. Bu yüzden de Gezi sonrası Türkiyesi’nin solda doğru biçimde kavranmasında ve buna uygun politikalar belirlenmesinde büyük handikaplar mevcuttur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ne var ki, Cizre ve İdil’in ve muhtemelen kuşatma altında kalmış öteki Kürt kentlerinin hakikatinin tek boyutu bu zulüm değildir. Aynı zamanda direniştir. Cizre’de polisin ve askerin işi beklenenden çok daha geç, 80 gün içinde belirli bir aşamaya ulaşmıştır. Cizre’de nüfusun yüzde 80’inin geri dönmüş olduğu belirtiliyor. İdil’de ise ailelerin çoğunun ya köylerine yakınlarının yanına sığındığı ya da civar il ve ilçe merkezlerinde (Mardin, Midyat vb.) geçici olarak barındığı söyleniyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Futbolda bazı pozisyonlar vardır. Oyuncu kendini neredeyse boş kale önünde bulur ama topu havaya diker, kalenin üzerinden dışarı atar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Özgürce ve hiç olmazsa formel bir anlamda eşit koşullarda propaganda yapılamayan süreçlere seçim denemez. Türkiye’de 1 Kasım’da seçim yapılmadı, oylama yapıldı. AKP hükümeti yetki gaspına devam ediyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

HDP 80 milletvekili ile AKP’nin suçlarını tekrar meclis gündemine getirebilir ve ardından geçici seçim hükümetine giren iki bakanıyla Erdoğan'ın savaş politikalarına çomak sokabilirdi. 17-25 Aralık operasyonuyla ortaya çıkan AKP’nin yolsuzluk dosyası apar topar kapatıldı. Bu suç dosyasının meclis gündemine getirilerek tekrardan açılması için bir hamle gerekiyordu, yapılmadı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan, AKP’nin savaş politikasının hükümet politikası haline gelmesinin önünde bir engel olarak durabilirlerdi. HDP bu şansı tepti! Neden? Şimdilik kimse anlamıyor. Belki de bayramda yapılacak bir açıklama bütün bu gelişmenin arkasında ne yattığının kavranmasını sağlayacak şifreleri verecektir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Açılan bir buçuk kilometre uzunluğundaki bayrakla da savaşın pisliklerini örtmeye çalıştılar. Dondurucuda bekletilen çocuk bedenleri, harabeye dönmüş şehirler, asker cenazeleri… Hepsi sessiz sedasız bayrağın altına süpürülmeye çalışıldı.

Gerçek'i paylaş:

Seçimin ertesi günü, 8 Haziran tarihli Sabah gazetesi “iktidarsız sandık”, Star gazetesi “zor dönem”, Güneş gazetesi “kâbus geri döndü” başlıklarını atmıştı. Aslında her üç manşette de anlatılmak istenen basitti: Alttan alta “bu sefer olmadı, bir seçim daha yapalım” deniyordu dolaylı olarak. Koalisyon, tam da Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi kâbustu, üstelik HDP’nin barajı geçmesi de tek başına iktidarı engellemişti, bu nedenle erken seçim zorunluydu. Nitekim kendisini İslamcı olarak tanımlayan gazeteler Tayyip Erdoğan’ın niyetini yukarıdaki gazeteler gibi dolaylı yollarla değil, doğrudan söylemişlerdi: Yeni Şafak “erken seçim”, Yeni Akit “çözüm erken seçim” manşetleri ile çıktı 8 Haziran sabahı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gezi ile başlayan halk isyanı Erdoğan'dan ve onun iktidarından kurtulma isteğinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyordu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

7 Haziran seçimleri Türkiye’de çok olumlu bir atmosfer yaratmıştı. Halkın çoğunluğu yıllar süren bir kâbustan uyanmış gibiydi. Tayyip Erdoğan ise susuyordu. Herkes biliyordu ki Erdoğan ve partisi AKP, ciddi bir yenilgi yaşamıştı. Bugün bu atmosfer tersine dönmüş durumda. Erdoğan ve AKP hücumda, öteki partiler savunmada. Bu nasıl oldu?

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

7 Haziran seçimleri beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri