6. Filo

Author(s): 

Solda diyalektiğin anlamını kavrayamayanlar için yardımcı olmak üzere tavsiye edilebilecek somut örneklerden biri şudur: Devrimci yükselişler, her zaman karşılarında karşı devrimin yükselişiyle el ele gelişir. Bizim 1968’imiz de öyle olmuştur. Bir yandan devrimci gençlik, bir yandan da işçi sınıfı düzeni sarsacak mücadelelere girişince, düzenin en gerici, en örümcekli güçleri de bu büyük atılımları durdurmak amacıyla örgütlenmeye başlamıştır. Bu çok boyutlu bir örgütlenme ve karşı devrimci hazırlıktır. Bir yandan Komünizmle Mücadele Dernekleri’nden Ülkü Ocakları’na kadar toplumsal alanda bir dizi örgütlenme devrimci sınıf kampının karşısında yer almış, bir yandan da devlet, polisin saldırılarından başlayıp 12 Mart askeri müdahalesine kadar devrimci hareketi ezmek üzere hareketlenmiştir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gerçek gazetesi 17-18 Temmuz 1968’de Türkiye’nin devrimci gençliğinin İstanbul’u “ziyarete” gelen Amerikan 6. Filosu’na bağlı Amerikan gemilerinin deniz erlerini denize atmasının 50. yıldönümünde üst üste çeşitli yazılar yayınladı. 18 Temmuz 2018 günü, tam Amerikalı erlerin denize dökülmesinin yıldönümünde Devrimci İşçi Partisi (DİP) İstanbul örgütü İstanbul Dolmabahçe’de, 1968’deki eylemin gerçekleştirildiği yerde bunu kutlayan bir basın açıklaması düzenledi. Kimilerine bu sadece bir nostalji gibi gelebilir. Oysa anti-emperyalist mücadele bugün her zamankinden daha günceldir. Ve Doğu Akdeniz üzerinde emperyalist emeller her zamankinden daha belirgindir. Okuyucularımızı bugün Doğu Akdeniz’de oynanmakta olan oyunları hatırlatmak üzere Levent Dölek yoldaşımızın bu yılın Mart ayında Kıbrıs’ın Afrika gazetesinde yayınlanmış olan bir yazısını yeniden yayınlıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi 1968’de gençliğin İstanbul limanlarına demirleyen Amerikan 6.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

ABD donanmasına ait 6. Filo askerlerinin 68 gençliği tarafından Dolmabahçe’de denize dökülmesinin 50. yıl dönümünde Devrimci İşçi Partisi aynı yerde buluştu. 50 yıl sonra öne çıkan talepler Türkiye’nin NATO’dan çıkması, İncirlik başta olmak üzere tüm emperyalist üslerin kapatılmasıydı. Devrimci İşçi Partililer, “emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo’yu unutmayın” sloganlarıyla eyleme başladı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bugün, 1968’in anlamı tartışılırken çok şey söyleniyor, ama 1968’in ana aktörü devrimci gençlik hareketinin anti-emperyalizminin pek az sözü ediliyor. Oysa Türkiye 1968'ine anti-emperyalist kitle eylemleri damgasını vurmuştur. Bu konuda en önemli sembolik olay, bundan tam 50 yıl önce 17 Temmuz 1968 günü, öğrencilerin İstanbul Dolmabahçe önünde demirlemiş 6. Filo’nun sahile çıkmış olan erlerini denize dökmesidir. Bu, 6. Filo'nun İstanbul limanına demirlemesinde sonun başlangıcı olacaktı. Dolmabahçe eylemi Türkiye devrimci hareketinin tarihinde şanlı bir sayfadır. Bugün emperyalizmin dünya çapında yeniden azgınlaştığı, bölgemizi karşı devrimci bir ateş içine attığı, bir dünya savaşının temellerini yeniden attığı bir dönemde tarihi mirasımız konusunda belleğimizi taze tutarak, Türkiye devrimci hareketinin bu geleneğini yeniden canlandırarak yaşatmak, işçi sınıfı sosyalistleri için somut bir politik görevdir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye'nin 1952'de NATO'ya katılmasının ardından ABD Donanması'nın Akdeniz'deki gücü arttı. Donanmanın 6.Filo'suna bağlı gemiler ihtiyaçlarını karşılamak ve askerlerini eğlendirmek için İstanbul'a uğrar hâle geldi. Türkiye ise 1960'lı yıllarda toplumsal mücadeleler ile çalkanıyordu. Geçmiş yıllardaki ABD hayranlığına karşın gençliğin ABD’ye karşı öfkesi giderek büyüyordu. ABD'nin Siyonist İsrail yanlısı tavrı, Vietnam Savaşı'ndaki emperyalist saldırganlığı gibi etkenler gençliği giderek ABD karşıtı bir tavır almaya sevk etti ve 68 gençliği anti-emperyalist eylemlerin öncüsü oldu. 1967 yılından itibaren ABD'li askerlere yapılan çeşitli müdahaleler 1968 yılının Temmuz ayında doruk noktasına ulaştı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Boğaziçi Üniversitesi'nde, bir grup AKP’li öğrencinin açtığı masa ve Afrin için lokum dağıtması istibdadın yeni bir cadı avı başlatmasına vesile oldu. Boğaziçi Üniversitesi ablukaya alındı ve gözaltı furyası başladı. Öğrenciler hakkında hukuki süreç devam ederken, haklarındaki hükmü Erdoğan bir AKP kongresinde bizzat verdi. Bu öğrencilere eğitim hakkı tanımayacağını ilan etti.

Gerçek'i paylaş:

1 Mayıs geliyor. İşçi sınıfının pankartlarla, bayraklarla, marşlarla meydanları dolduracağı bu birlik, dayanışma ve mücadele günü bizi bekliyor. Devrimci İşçi Partili Öğrenciler tüm gençliği bu coşkuya ortak olmaya, Devrimci İşçi Partisi saflarında 1 Mayıs’a çağırıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Doğu Akdeniz’deki bu kriz hali Kıbrıs’ın makûs talihinin yeni bir tezahüründen başka bir şey değil. Adadaki çözümsüzlük, her şeyin tartışıldığı ama İngiliz emperyalist üsleri Ağrotur ve Dikelya’nın her daim tartışma dışı kaldığı bir siyasi ortam yaratmıştır. Bugün ise ada etrafındaki egemenlik kavgası Amerikan emperyalizminin 6. Filo’sunu da tablonun kalıcı bir unsuru haline getirmek üzere.

Gerçek'i paylaş:

Ortadoğu’dan Güney Amerika’ya, Afrika’dan Uzak Asya’ya dünyanın yoksul halklarının tarihi emperyalist sömürüye karşı mücadelenin tarihidir. Türkiye tarihinde de özellikle gençlik arasında anti-emperyalist mücadele önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye’nin, Kore savaşına girmesi karşılığında NATO’ya üye olmasına karşı yükselmeye başlayan anti-emperyalist mücadele, sonraki yıllarda geniş kitlelerde yankı bulmuş, 60’lı yıllardan itibaren tüm gençliği etkisi altına almış ve bugüne güçlü bir mücadele geleneği bırakmıştır. O dönemde yürütülen bu mücadeleler günümüzde ilham ve gurur kaynağı olmaya devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

6. Filo beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri