4+4+4

AKP’nin yeni eğitim sistemi tartışılırken, çoğunlukla eğitimin dinselleşmesine, bütün okulların neredeyse birer İmam-Hatip Okuluna dönüştürülmesine vurgu yapılıyor. Bu noktaya vurgu yapılması elbette ki yanlış değil. AKP’nin eğitim politikasının önemli bir boyutudur bu.

Gerçek'i paylaş:
Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İzmir'de bir önceki gece ve gündüz süren çatışmalı ve gergin eylemlerin devamı olarak 29 Mart günü saat 12.00'da Konak Sümerbank önünde buluşan KESK, DİSK ve DİP'in de aralarında bulunduğu sendika ve siyasi parti üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önüne doğru yürüyüşe geçtiler. Bir önceki gün yapılan eylemde eylemcilerin kararlılığını gören emniyet yetkilileri polis barikatını sendikacıların girmek istediği alanın dışına kurdurmuştu.

Ankara'da gerçekleşen eylemden an be an haber verilen kürsüden öncelikle polis şiddetini protesto eden konuşmalar yapıldı. Daha sonra yapılan basın açıklamasından sonra ara ara halaylar da çekilerek oturma eylemi yapıldı. Saatler süren oturma eylemi sırasında Ankara'daki kamu emekçilerine müdahale edildiği haberi alınır alınmaz, şehirin ana ulaşım caddelerinden olan Fevzipaşa Caddesi trafiğe kapatılarak AKP il binası önüne gelindi.Bu alanda yapılan açıklamanın ardından oturma eylemine dönüşen eylem, Ankara'daki eylemcilerin eylemlerini bitirdikleri haberi gelene kadar devam etti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Grev kararı alarak 4+4+4 yasasına karşı Ankara'da toplanan kamu emekçilerine iki gün boyunca yapılan saldırıları protesto etmek amacıyla, İstanbul'daki kamu emekçileri ve sosyalistler KESK'in çağrısı ile öğlen saatlerinde Şişli Cevahir AVM önünde toplanarak AKP Şişli İlçe Başkanlığı'na yürüdü.

Yürüyüş sırasında sık sık “AKP yasanı al başına çal!”, “Çocuk işçi istemiyoruz!”, “Çocuk gelin istemiyoruz!” sloganlarını atıldı. Saat 13.00'da başlayan eylem, Ankara'da toplanan kamu emekçilerinin yürüyüşe başlayacağı saate kadar konuşmalar ve sloganlarla devam etti. Ardından Ankara'da kamu emekçilerine yönelik yapılan müdahalenin haberini alan kitle, sloganlarla trafiği keserek AKP Şişli ilçe binasına yürüdü.

Saat 18.00'da ise bazı meslek odaları ve KESK'in çağrısı üzerine Tünel meydanında toplanan kitle, bu sefer Taksim'e kadar yine bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Eylem, Taksim Tramvay Durağı'nda yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 
KESK İzmir üyeleri, hükümetin eğitime ilişkin önerdiği ve meclisin gündemine gelen 4+4+4 yasa tasarısını protesto etmek için tüm illerden olduğu gibi İzmir'den de Ankara'ya gidebilmek amacıyla 27 Mart akşamı İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanmışlardı. Emniyet güçleri Ankara valiliğinin ertesi günü yapılacak eylemi yasaklamasını bahane ederek kitlenin Ankara'ya gitmesini engellemeye çalıştı. Kitlenin kararlılığını kıramayacağını anlayan polis bu defa da Ankara yolculuğu için tutulan otobüslerin yasal eksiklikleri olduğu gerekçesiyle otobüslere el koydu. Bunun üzerine yürüyerek de olsa Ankara'ya gideceğiz diyen KESK üyeleri yürüyüşe geçti. Yürüyüş kolunun önü kısa bir süre sonra polis barikatıyla kesildi. Eylemcilerin kararlılığını kıramayan polis, eylemcilere basınçlı su ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahalenin ardından Eğitim-Sen binasının önüne gelen KESK'liler sabah 4'de kadar oturma eylemi yaptı. Ertesi gün yine aynı yerde buluşmak için eylem alanından ayrıldılar.
28 Şubat günü saat  12'de Konak Sümerbank önünde bir önceki gece gerek İzmir'de gerekse de tüm illerde yapılan müdahaleleri protesto etmek için bir araya gelen KESK üyeleri basın açıklamasının yapılacağı Büyükşehir belediyesi önüne doğru yürüyüşe geçtikleri sırada polisin biber gazı karıştırılmış, boyalı, tazyikli sulu müdahalesiyle karşılaştılar. Müdahalenin kitleyi dağıtacağını düşünen polis amirleri ve valilik yetkilileri hiç beklemedikleri bir sonuçla karşılaştılar. Baskıların protestocuları yıldırmak bir yana mücadele azimlerini bilediği ortaya çıktı. Birçok KESK'linin hastaneye kaldırıldığı müdahale sonrasında meydanda toplanan kitle inat ve ısrarla polis barikatının önünden ayrılmadı. Bu kararlı tutum karşısında valilik yetkilileri eylemcilerle görüşme talep etmek durumunda kaldılar. KESK heyetinin valilikle görüşmesi sırasında eylem alanını bir dakika bile terk etmeyen eylemciler yaklaşık 3 saatlik beklemenin ardından alana girmeyi başardılar. Direne direne girilen meydanda uzun bir süre kazanımın çoşkusunu yaşayan kitle daha sonra 4+4+4 yasa tasarısıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Eylem yapılan basın açıklamasının ardından oturma eylemine dönüştü.
İzmir'de 29 Mart Perşembe günü (bugün) saat 12'de Konak Sümerbank önünde toplanılarak hem 4+4+4 protesto edilecek, hem de polisin kamu emekçilerine müdahalesi kınanacak.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Liberallerin demokrasi havarisi AKP, Newroz'la başlattığı demokrasi(!) atağını, KESK'in çağrısı ile Ankara'ya gelerek 4+4+4 yasasına karşı tepkilerini göstermek isteyen kamu emekçilerine saldırarak taçlandırdı. Kamu emekçilerinin toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarını yok yere kullandırmayan Ankara valisinin açıklamaları Newroz günü İstanbul başta olmak üzere pek çok ilde yapılan engellemelerdeki açıklamalarla aynı doğrultuda. Bununla beraber, valinin emrindeki polis güçlerinin saldırısındaki vahşetin düzeyi kamu emekçilerini dün de yıldıramamıştı, bugün de öyle oluyor. Kamu emekçileri yarın yeniden toplanmak üzere Kızılay'da sabahlıyor.

Gerçek'i paylaş:

Yasa tasarısının arkasındaki siyasi irade olan AKP hükümeti de bu girişiminde genel olarak işçi ve emekçi sınıflara karşı burjuvazinin çıkarlarını gözeten düzenlemeleri ön plana almaktadır. Özelde ise burjuvazinin iç savaşında İslamcı burjuvazinin Batıcı-laik sermayeye karşı 28 Şubat’ta kaybedilmiş mevzileri geri alma çabası ön plana çıkmaktadır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Adana'da DİSK, KESK ve TMMOB, İHD ve sosyalist kurumlar 4+4+4 Yasasına karşı bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Devrimci İşçi Partisi olarak katıldığımız eylemde 5 Ocak Meydanı’ndan İnönü parkına yüründü.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP’nin hazırladığı 4+4+4 kanun teklifini protesto etmek için Eğitim Sen’li öğretmenler Muğla’da basın açıklaması yaptı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Son günlerde yaygın bir şekilde tartışıldığı üzere, AKP hükümeti eğitim sisteminde kapsamlı bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Ancak bu ülkede milli eğitimin tezgâhından geçen herkes ve o sistemin içinde kıvranan öğretmenler derinlerde bir yerlerde biliyor ki, bu değişikliğin ömrü de ya bakanın bakanlığıyla ya da AKP’nin hükümet etme süresiyle sınırlı kalacak. Çünkü ülke burjuvazinin çıkarları temel alınarak kurulalı beri eğitimde dikiş tutturamamakta, her gelen hükümet, dahası tek hükümet döneminde bile gelen farklı bakanlar bir öncekinin getirdiği sistemi değiştirmekte, bu arada olan öğretmen ve öğrencilere olmaktadır. Buradan çıkarılacak tek bir sonuç vardır: eğitime reform değil devrim lazım!

Gerçek'i paylaş:
4+4+4 beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri