25 Ocak seçimleri

Author(s): 

Bizim sorunumuz, Syriza’ya başlangıçta umut bağlayanlarla değil. Hepimiz yanlış yapabiliriz. Eğer pratik yanıldığımızı gösterdiğinde doğruyu görüyor ve yanlışımızda inat etmiyorsak, bütün mesele gelecekte benzer yanlışları tekrarlamamakta düğümlenir. Bizim sorunumuz, yanlışları ortaya çıktıktan sonra inat edenlerledir. Syriza’nın ihanetini savunmakla gelecekte bu tür ihanetleri kendilerinin de yapabileceğini ortaya koyanlarladır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Çipras kazandı. Siyasi kariyeri şimdilik yükseliş içinde. Ne mutlu ona! Ya işçi sınıfı, ya halk? Kafa karışıklığı, demoralizasyon, umutsuzluk. Bu seçimlerin Yunan halkı için verdiği mesaj budur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yunanistan halkı 25 Ocak seçimlerinde AB ve İMF uşağı partilere ve onların dört yıldır uygulamakta oldukları kemer sıkma politikalarına a

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu deneyimden öğrenmek istemeyen, eski yanlış tavırlarında ısrar eden siyasi odaklar ve aydınlar, kendi gururlarını korumak adına Yunanistan ve Avrupa halkının felaketine yol açma sorumsuzluğunun hesabını işçi sınıfının vicdanı ve tarih karşısında ödeyeceklerdir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bahçeli neden Marx’a ve Das Kapital’e atıf yaptı?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Seçim sonrası siyasi çerçeve kurulmuş durumda. Siyasi partiler gözlemevi değildir. Her türlü siyasi analiz, eyleme kılavuz olsun diye yapılır. Şayet Yunanistan’da büyük bir değişim gündemde ise ve bu büyük değişimin karşısında ona direnecek gerici güçler var ise, solun kendi kendine sorduğu soru şu olmalıdır: Ben/biz ne yapabiliriz?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Seçim emperyalist Avrupa Birliği (AB) burjuvazisinin Yunan işçi sınıfı ve emekçileri karşısında müthiş bir yenilgisidir. Yunan işçi sınıfının ve halkının bu seçim zaferi, yedi yıla yakın bir süredir devam eden uzun bir sınıf mücadeleleri dalgasının hak edilmiş ürünüdür.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bütün Yunan sol partileri arasında meseleyi Yunanistan’ın yalnız başına çözeceği bir sorun olarak değil ikirciksiz biçimde Avrupa ölçeğinde ele alan tek parti EEK olduğundandır ki, size olan desteğimiz bu kadar yürekten, bu kadar tamdır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yunanistan’da Pazar günü yapılacak seçimler, sadece bu ülkede değil Avrupa çapında da sınıf mücadelelerinde bir yükselişe ivme vermek açısından büyük bir potansiyele sahip. Troyka uşağı partilerin yenilgiye uğratılması, Yunan işçi sınıfı ve yoksul halkı için büyük bir zafer, Avrupa çapında muazzam bir umut ışığı olacak. Ama yüzünü Syriza’ya çevirmiş kitleleri uyarmak, Troyka ve Yunan burjuvazisine karşı onlarla omuz omuza yürümek, yine de onları hep AB burjuvazisinden tam bir kopuşa çağırmak, yapılması gereken bu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Syriza’nın sol bir parti olduğunda anlaşmazlık yok, siyasetin her kanadı anlaşıyor bu konuda.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

25 Ocak seçimleri beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri