1968

Author(s): 

1 Nisan 1968’de gün ağarırken, 1968 hareketi ilk şehidini veriyordu. 1968, daha üniversiteleri işgal etmeden, Altıncı Filo’yu Dolmabahçe’den denize dökmeden, Dev-Genç’i kurmadan, polisin ve faşist militanların sistematik saldırısına uğramaya başlamadan, 1971 atılımını yapmadan önce, hiç kimse böyle amaçlamış olmasa da ilk şehidini o gün veriyordu. Anlamlı biçimde, 50 yıl önce tam bugün hayatını yitiren o şehit, sınıf mücadelesi verirken ölecekti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

25 Nisan, Avrupa’nın öteki ucunda, Atlas Okyanusu’nun kıyısında bulunan Portekiz’de 1974 yılında başlayan ve 1975 yılında kesintiye uğray

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Nail Satlıgan gazetemizin “onur yazarı” olmaya bu sayıda da devam ediyor. 28 Nisan’da yitirdiğimiz yoldaşımız maalesef Türkiye tarihinin çok özel bir anı olan halk isyanını yaşayamadı. Bu sayfada yayınlamakta olduğumuz 1968 konulu yazısı bugünkü olaylarla ilginç benzerlikleri olan bir döneme ışık tutuyor. Nail yoldaşımızın Deniz Gezmiş’i ve arkadaşlarını Kemalist diye sunmak isteyenlere sert biçimde karşı çıktığı bu yazı, 1968 ile günümüz arasında karşılaştırma yapmak açısından yararlı olabilir aynı zamanda.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Deniz, Mahir, Sinan ve ötekiler her şeyden önce 1968'in devasa öğrenci hareketinin pratik ve siyasi önderleriydi. 1968 kuşağının cisimleştirdiği en iyi şeyleri temsil ediyorlardı: isyanı, gözüpekliği, fedakârlığı, dayanışmayı, yoldaşlığı, özü ve sözü bir olmayı, dünyaya açık olmayı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dar anlamıyla 1968 Türkiye'ye Fransa'dan bir ay sonra geldi. Mayıs 68'de Paris öğrenci eylemleri ve tarihin gördüğü en büyük genel grevle sarsılmıştı. Haziran 68'de sıra Türkiye üniversitelerinindi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

1968 Fransa genel grevi uzunluğu, dayanıklılığı ve bir fabrika işgalleri dalgasıyla güçlendirilmesi bakımından hâlâ tarihin en büyük genel grevidir.

Gerçek'i paylaş:
1968 beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri