Devrimci Marksizm 28-29. çift sayı çıktı!

Devrimci Marksizm, Sovyetler Birliği’nin çöküşünün 25. yıldönümü olan 2016 yılının son sayısını 20. yüzyılın sosyalizm deneyimine ayırdı. Sayıda Sovyetler Birliği, Çin, Macaristan ve Bulgaristan gibi farklı deneyimlerin neden kapitalizme dönüşle sonuçlandığı soruluyor. Sovyet çöküşünün politik yanını Sungur Savran, ekonomik yanını ise Özgür Öztürk ele alıyor. Çin’in tarihsel güzergâhı ise Burak Gürel’in yazısının konusu. Macaristan ve Bulgaristan o ülkelerin Marksistleri tarafından ele alınıyor: sırasıyla Judit Morva ve Daniela Penkova.

28-29. sayıda dosya dışı konularda da yazılar var. Ekim sonunda bir KHK ile İstanbul Üniversitesi’ndeki görevinden alınan ve kamu hizmetinden çıkartılan Devrimci Marksizm yazarı Levent Dölek’in, görevden alınmadan bir süre önce yazdığı ve üniversitedeki ikiyüzlülükleri teşhir eden bir yazısı yayınlanıyor. Levent Dölek’ten bir ay kadar sonra, 21 Kasım tarihinde ise Yayın Kurulu üyemiz Özgür Öztürk de Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ndeki görevinden bir başka KHK ile alındı.

Geçtiğimiz Ekim ayında Devrimci İşçi Partisi’nin (DİP) Çorlu çalışmalarında sürükleyici konumda olan öncü işçi Sevda Alyakut, 43 yaşında hayatını yitirdi. Bir önceki sayımızı ithaf ettiğimiz Atlen Yıldırım’dan sonra gelen bu beklenmedik ölüm, elbette DİP için büyük bir kayıp. Sevda Alyakut Sungur Savran’ın bir yazısıyla anılıyor.

Kitap eleştirisi bölümümüzde Sait Almış ile Mehmet Turan, Stalin’in 21. yüzyıla sızmış savunucusu Grover Furr’ün Hruşçov’un Yalanları kitabının yalanlarını teşhir ediyor.

Bu yıl Devrimci Marksizm 10. yıldönümünü kutluyor. Bu vesileyle dergi Yayın Kurulu, bu 10 yılın bilançosunu, dergiyi daha önceki benzer bazı deneyimlerle, 11. Tez ve Sınıf Bilinci dergileriyle karşılaştırmalı biçimde değerlendiriyor.

28-29. sayı, yılın klasik biçim altında son sayısı ama Devrimci Marksizm Aralık ayı içinde bir de ilk kez İngilizce bir sayı yayınlayacak. Ayrıca 25 Aralık günü dergi kuruluşunun 10. yıl dönümünü İstanbul'da bir konferansla kutlayacak.

Devrimci Marksizm'in tüm sayıları hakkında bilgiye ve daha fazlasına http://www.devrimcimarksizm.net/ adresinden ulaşabilir, dergiyi internet üzerinden http://www.gittigidiyor.com/arama/?satici=devrimcimarksizm adresi üzerinden satın alabilirsiniz. 

 

 

Gerçek'i paylaş:

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri